fbpx

LABORATORIUM REJS
2013 – 2024

KINO NAD RZEKĄ

Każdego wieczoru o 19:00 zapraszamy na pokazy KINA NAD RZEKĄ mieszczącego się na statku.
ZOBACZ

Wstęp na wszystkie wydarzenia i uczestnictwo w warsztatach są bezpłatne.

KINO NAD RZEKĄ 2024

KINO NAD RZEKĄ 2024

KINO NAD RZEKĄ

CODZIENNIE

19:00

 

Ocean na sprzedaż

reż. Matthieu Rytz

85′ 2023 USA

Czy marzenie o energetycznej transformacji może zagrozić przyszłości oceanicznych ekosystemów? Oszałamiający wizualnie dokumentalny esej o cenie skarbów z morskich otchłani (w roli lektora: Jason Momoa).

Choć lobbyści przekonują, że oceaniczne surowce mineralne to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii, ich wydobycie niewiele ma wspólnego z „zieloną gospodarką”. Nie da się ich pozyskać z dna oceanu bez niszczenia ekosystemów. Nie przewidzimy też, w jakim stopniu zaburzona zostanie równowaga ekologiczna tych obszarów. Wątpliwości budzą także emisje związane z wydobyciem i transportem surowców. A mimo to, Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego, agenda ONZ-owska sprawująca kontrolę nad wodnymi obszarami stanowiącymi połowę powierzchni Ziemi, zezwala na masowe wydobycie metali niezbędnych do produkcji akumulatorów. Czy stoi za tym usilne dążenie do zatrzymania kryzysu energetycznego, czy geopolityczna i korporacyjna intryga? Spektakularna wizualnie opowieść o podwodnym świecie, który choć wciąż nieodkryty, regularnie pada ofiarą człowieka. W roli lektora – Jason Momoa.

Marta Lityńska

Świat po pracy

reż. Erik Gandini

Szwecja, Norwegia, Włochy 2023

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób. W Korei Południowej pracuje się 12-14 godzin dziennie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego, Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”.

Simona

reż. Natalia Koryncka-Gruz

2022 Polska 91 min

Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.


Weź udział w letniej szkole filmu i fotografii!
X