fbpx

LABORATORIUM REJS
2013 – 2024

KINO NAD RZEKĄ

Każdego wieczoru o 19:00 zapraszamy na pokazy KINA NAD RZEKĄ mieszczącego się na statku.
ZOBACZ

Wstęp na wszystkie wydarzenia i uczestnictwo w warsztatach są bezpłatne.

KINO NAD RZEKĄ 2017

KINO NAD RZEKĄ 2017

KINO NAD RZEKĄ 2017

CODZIENNIE

20:30

Dzień I
Filmy z poprzednich edycji

Pokaz wybranych filmów z edycji 2012-2017 Laboratorium Rejs – komentarze i dyskusje.

Dzień II
W podróży

W poszukiwaniu człowieka serca

28 min. | dokument |reż. Katarzyna Marcysiak
Dzień II – 20:30

Bohaterem filmu jest niezwykły hinduski artysta: aktor, performer, stolarz i antropolog: Khalid Tyabji którego przed laty przywiodła do Polski chęć spotkania z wielkim tetaralnym wizjonerem Jerzym Grotowskim. Jednak najważniejszym co tu odnalazł okazała się miłość, która na wiele lat połączyła go z polską aktorką i malarką Jolą Cynkutis.  Film obseruje bohatera w momencie, kiedy po utracie ukochanej powraca do Indii. W trakcie przeżywania żałoby, podejmuje ciężką pracę nad sobą. Powraca do źródeł, kwestionuje dotychczasowe wartości, szuka nowego spoiwa dla życia i teatru. Pozbywa się niepotrzebnych warstw, wsłuchuje we własnego 'cżłowieka serca’. To film o utracie i nadziei, o śmierci i miłości.

Katarzyna Marcysiak – dziennikarka i publicystka. Przez 25 lat  pracowała w telewizji publicznej (TVP) w Polsce. Zrealizowała tam wiele programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych. Specjalizowała się także w wywiadach telewizyjnych. Dwukrotnie nagrodzona najwyższą nagrodą na PiK – TVP w kategorii rozmów-debat. Pracowała jako scenarzystka, reżyserka, autorka projektów medialnych i edukacyjnych. Była reżyserką koncertów i przedstawień oraz serii programów na żywo. W 2011 z pierwszą polską ekipą telewizyjną odwiedziła obserwatorium Alma w Chile, skąd zrealizowała reportaż. 2012 relacjonowała dla TVP Info z Los Angeles ceremonię wręczenia Oscarów. Przez trzy lata (2010-2013) realizowała autorski tygodnik kulturalny pt. „Tu kultura” emitowany w TVP Info. Obecnie zajmuje się realizacją filmów dokumentalnych a film „W poszukiwaniu Człowieka Serca” jest jej pierwszą własną, niezależną produkcja filmową.

Dzień III
POLSKIE ANIMACJE DOKUMENTALNE
Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

DOKUMENT

2015, 6’50”, Marcin Podolec (PWSFTviT ŁÓDŹ)
Dzień III – 20:30

Bardzo osobisty animowany dokument poświęcony ojcu, wyświetlany i nagradzany na wielu festiwalach, między innymi DOK Leipzig, SICAF (Seul), Clermont-Ferrand, O!PLA 2015 (Złoty Tobołek Koziołka Matołka).

Marcin Podolec – urodzony 25.06.1991 w Jarosławiu; autor komiksów, animator, obecnie pracuje głównie nad rysunkowymi dokumentami i portretami. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, specjalność Film animowany. Publikuje w wydawnictwie Kultura Gniewu; współautor albumów komiksowych: „Kapitan Sheer” (2010), „Podgląd” (2014) i „Czasem” (2011), które zostało nagrodzone tytułem Polskiego Komiksu Roku; scenarzysta i rysownik albumów „Wszystko zajęte” (2012) i „Fugazi Music Club” (2013), które doczekało się kilku zagranicznych wydań, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech i Hiszpanii.

PAPIEROWE PUDEŁKO

2011, 8’57” , Zbigniew Czapla
Dzień III – 20:30

W maju 2010 roku po rekordowych opadach deszczu, wezbrane wody Wisły przerwały wał w rejonie Wilkowa. Katastrofalna powódź pozbawiła tysiące ludzi dorobku życia oraz dachu nad głową. Kilka tygodni później w zniszczonym przez żywioł rodzinnym domu, znalazłem pudełko ze starymi fotografiami. Jedyne rodzine pamiątki uległy zniszczeniu przez wodę, błoto i pleśń. Pospieszna dokumentacja pozwoliła tylko na chwilę zatrzymać postępujący proces rozkładu, pozostawiając w pamięci obraz przejmującej pustki. Pozostały tylko trudne do identyfikacji fragmenty kompozycji, strzępy portretów i sylwetek. Fotografie pod wpływem wilgoci rozmyły się i rozpadły, pozostawiając bogatą strukturę śladów, plam i odprysków. Film jest rozpaczliwą próbą zachowania wspomnień, odtworzenia postaci i zdarzeń z przeszłości. Impresją na temat nietrwałości pamięci, nieuchronności przemijania i niszczycielskiej siły żywiołu.

Zbigniew Czapla (ur. 1972) – scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Autor eksperymentalnych filmów animowanych. Laureat nagród i wyróżnień na festiwalach w kraju i zagranicą. Stypendysta Ellizabeth Greenshields Foundation (Kanada), DAAD (Niemcy) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadebiutował w 2010 filmem RYTUAŁ. Za PAPIEROWE PUDEŁKO otrzymał Nagrodę Mobile TeleSystems za „innowacyjne podejście do sztuki filmowej” na Festiwalu Filmów Krótkich, Dokumentalnych i Animowanych „Message To Man” w Petersburgu, Nagrodę SFP dla najlepszego filmu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu oraz Wyróżnienie Specjalne O!PLA 2013. Kolejny film TOTO (2013) zdobył nagrody m.in. w Amsterdamie, Ann Arbor, Bydgoszczy, Los Angeles, Poznaniu, Sofii, a także Wyróżnienie Specjalne na O!PLA 2014. Za swój ostatni film DZIWNY PRZYPADEK (2017) zdobył Srebrnego Lajkonika w Konkursie Polskim oraz Srebrnego Smoka w Konkursie Międzynarodowym na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

O RZĄDACH MIŁOŚCI

2013, 13’15”, Adela Kaczmarek (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”)
Dzień III – 20:30

Bohater filmu żyje w kilku rzeczywistościach na raz. Postaci i wydarzenia ze świata realnego przeplatają się z tymi, które tworzy jego wyobraźnia. On sam, na swój własny sposób szuka w tych światach miejsca dla siebie. Snuje swoją opowieść, marząc o rządach miłości w Polsce. Jego świat, mimo swojej naiwności, skłania do refleksji nad egzystencjalnymi zagadnieniami dobra i zła.

Adela Kaczmarek urodziła się w 1985 roku w Warszawie. W latach 2003 –2008 studiowała na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. „Zatoka”- jej film dyplomowy z Pracowni Filmu Animowanego Profesora Jerzego Kuci zdobył Nagrodę Specjalną na OFAFA 2008 w Krakowie oraz Nagrodę Główną na festiwalu Pole Widzenia w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W 2012 roku otrzymała stypendium MKiDN i zadebiutowała filmem „Słońce w pełni”. W tym samym roku brała udział w seminarium POLSKA.DOC organizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, w ramach których zrealizowała animowany dokument „O rządach miłości”. Film zdobył Grand Prix na festiwalu Short Waves 2013 oraz Złoty Tobołek Koziołka Matołka na Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2014. Aktualnie pracuje nad animowanym dokumentem o Janinie Ochojskiej, założycielce Polskiej Akcji Humanitarnej.

MOON LANDING

2016, 8’30”, Maciej Bednarek
Dzień III – 20:30

„Moon Landing” to opowieść o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu, 20 lipca 1969 r. Jest hołdem dla wszystkich, dzięki którym lądowanie na Srebrnym Globie i podbój kosmosu przestały być marzeniem. To uznanie też dla zwierząt, które przecierały kosmiczne szlaki, zanim na orbitę poleciał pierwszy człowiek (w filmie pojawia się pies Łajka). „Moon Landing” łączy trzy pasje autora: podglądanie kosmosu, muzykę (jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmu) oraz tworzenie filmów animowanych.

Maciej Bednarek – rocznik 1976, Warszawiak. Dziennikarz, muzyk, plastyk. Od wielu lat kręci amatorskie filmy, głównie wideoklipy. Zrealizował oficjalne teledyski do piosenek „Stopklatka” i „Sylwester S” zespołu Super Girl and Romantic Boys. Jest autorem ponad 30 filmowych obrazów do muzyki duetu Elektronikt, który tworzy z Sebastianem Kalotą. Najchętniej kręci animacje poklatkowe. Ulubionym materiałem wykorzystywanym w jego filmach jest plastelina. Laureat Brązowego Tobołka Koziołka Matołka na O!PLA 2016 za animowany wideoklip „JA JESTEM ZŁODZIEJ” (MUZYKA: ELEKTRONIKT) oraz Wyróżnienia Specjalnego O!PLA 2017 za „MOON LANDING”.

ŚLEDZIOWO CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI

2016, 7’04”, Agnieszka Waszczeniuk
Dzień III – 20:30

Rysunkowy dokument z przymrużeniem oka, traktujący m.in. o gwarze podlaskiej. Podlaska gwara jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w Polsce. Jest wartością regionu, którą warto podkreślać i pielęgnować. Wyodrębnia Podlasian na tle całego kraju. Film ukazuje atmosferę tej części Polski w niekonwencjonalny sposób oraz przypomina, iż powinniśmy dbać o lokalne wartości, by móc zachować je żywymi. Film powstał w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białystok.

Agnieszka Waszczeniuk – Urodzona w 1989 roku w Białymstoku. Od 2016 absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Współpracuje z teatrami (Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu), wykonywała szereg animowanych czołówek dla Kabaretu Fair Play Crew. Od października 2012 r. prowadzi warsztaty filmu animowanego dla dzieci. W latach 2013-2016 pracowała w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. Filmy pokazywała na ponad 50 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą. Laureatka Wyróżnienia Specjalnego O!PLA 2014 za film „KOKIETERIA, CZYLI JAK KOBIETY UWODZĄ” oraz Brązowego Tobołka Koziołka Matołka na O!PLA 2017 za „ŚLEDZIOWO CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI”.

OLBRZYM

2016, 10’41”, Marcin Podolec (FUMI Studio)
Dzień III – 20:30

Bohater „Olbrzyma” wybiera się na konkurs poetycki. By zebrać się na odwagę i pokonać własne demony, spogląda w głąb swoich wspomnień. To film o malutkim kroku dla ludzkości, ale olbrzymim kroku dla człowieka.

Marcin Podolec – urodzony 25.06.1991 w Jarosławiu; autor komiksów, animator, obecnie pracuje głównie nad rysunkowymi dokumentami i portretami. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, specjalność Film animowany. Publikuje w wydawnictwie Kultura Gniewu; współautor albumów komiksowych: „Kapitan Sheer” (2010), „Podgląd” (2014) i „Czasem” (2011), które zostało nagrodzone tytułem Polskiego Komiksu Roku; scenarzysta i rysownik albumów „Wszystko zajęte” (2012) i „Fugazi Music Club” (2013), które doczekało się kilku zagranicznych wydań, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Jego krótki animowany „Dokument” (2015) był wyświetlany i nagradzany na wielu festiwalach, między innymi DOK Leipzig, SICAF (Seul), Clermont-Ferrand, O!PLA. „Olbrzym” (2016) jest jego filmem dyplomowym.

OSTATNIA WIOSKA NATURYSTÓW

2015, 3’09”, Wacław Andrzej Marat (ASP WARSZAWA)
Dzień III – 20:30

Animowany mockument. 30 lat temu grupa młodych ludzi postanowiła uciec od cywilizacji. Oto opowieść o ostatnich naturystach w Polsce. Głosu narratorowi użyczył prowadzący teleturniej „Milionerzy” – Hubert Urbański.

Wacław Andrzej Marat, grafik, projektant, twórca animacji i plakatów, ilustrator. Absolwent Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. STRONA: http://www.facebook.com/waclawmaratrysuje/ Kurator: Piotr Kardas (O!PLA)

CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S.

2016, 22’31”, Balbina Bruszewska (WJTeam)
Dzień III – 20:30

„Czarnoksiężnik z krainy U.S.” to usytuowana w magicznym, owianym legendami o glorii i sławie Hollywood satyra społeczna, animowany dokument o emocjach, opierający się na motywach znanych z amerykańskiej powieści „Czarnoksiężnik z krainy OZ” L. Franka Bauma. Film opisuje słodko-gorzkie obserwacje, dylematy oraz przygody emigrantek, które tak jak Dorotka, główna bohaterka filmu, poszukują szczęścia i spełnienia w magicznym świecie daleko od domu. Chęć ukazania metafizycznej podróży w głąb kobiecej, zdefragmentowanej duszy, a także jej odbicia w świecie zewnętrznym jest wynikiem badań społecznych przeprowadzonych wśród emigrantek w Los Angeles. Film zainspirowany i oparty został na wywiadach zarejestrowanych w latach 2013-2014 w Hollywood.

Balbina Bruszewska – reżyserka i scenarzystka, autorka tekstów. Absolwentka animacji PWSFTViT w Łodzi oraz scenariopisarstwa na UCLA Extensions w Los Angeles. Artystka multimedialna znana z eklektycznych form opowiadania i zabawnych filozoficznych i socjologicznych analiz sytuacji człowieka we współczesnym świecie. Laureatka wielu prestiżowych nagród i stypendiów jak np. Stypendium Młoda Polska, dwie statuetki Yacha czy Grand Prix festiwalu Łodzią po Wiśle. FILMOGRAFIA: WIARA, NADZIEJA I MIŁOŚĆ (2003), MIASTO PŁYNIE (2009), DOBRO, PIĘKNO I PRAWDA (2010).

Dzień IV
Dokument społeczny

10 LAT DO NASHVILLE

2009, 38′, Katarzyna Trzaska
Dzień IV – 20:30

Ona pracuje jako sprzątaczka na dworcu w Katowicach. On jest ajentem dworcowej toalety. Ona marzy o wyjeździe na największy na świecie festiwal muzyki country do Nashville i zaśpiewaniu przed tamtejszą publicznością, on pragnie zobaczyć Statuę Wolności. Po zaoszczędzeniu odpowiedniej sumy pieniędzy razem postanawiają spełnić swoje marzenia, czego nie utrudni im nawet fakt, że prawie w ogóle nie znają języka. To ciepła, pełna humoru i muzyki opowieść o tym, że chcieć to znaczy móc.

MAKSIMUM PRZYJEMNOŚCI

2014, 48′, Katarzyna Trzaska
Dzień IV – 20:30

Tajemniczy rezonator biofotonowy za 6 tysięcy złotych, masażer do stóp z podczerwienią oraz fotel masujący za 13 000 złotych to tylko kilka przykładów z bogatego sztafażu produktów oferowanych przez agresywnych sprzedawców na specjalnych prezentacjach handlowych dla emerytów. Małgosia, Krysia, Ela, Bogusia oraz Irena, przyjaciółki – emerytki, wierzą, że te astronomicznie drogie przedmioty potrafią wydłużyć ich życie i uleczyć wszelkie choroby. Co ważniejsze jednak, są remedium na ich bolączki: samotność, zbliżającą się starość. Film nie próbuje analizować zjawiska sprzedaży bezpośredniej od strony agresywnych firm sprzedających, jest to obserwacyjna dokumentalna tragikomedia, w której luksus miesza się z nędzą, śmiech ze łzami.

Reżyser, scenarzystka, producentka w firmie ZYGIZAGA. Jej debiut dokumentalny – film „10 lat do Nashville” (38‘, 2009 r.), opowiadający o spełnieniu marzeń muzycznie utalentowanej sprzątaczki był nominowany do Nagrody im. Jana Machulskiego za najlepszy niezależny film dokumentalny roku 2010 oraz pokazywany na 14 festiwalach w Polsce i na świecie, m.in. na Wrocławskim Festiwalu KAN 2010 – Złota KANewka w kategorii dokument. Autorka scenariuszy oraz redaktor nadzorujący serialu kryminalnego „Przeznaczenie” dla stacji Polsat (2010). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Stypendium z Funduszu Promocji Twórczości na projekt filmu dokumentalnego pt.: „Birdwatching”. Obecnie ukończyła film dokumentalny „Maksimum przyjemności” produkowany w koprodukcji z TVP S.A., Program 2. Pracuje nad polsko-niemieckim projektem filmowym „Birdwatching” opowiadającym historię grupy berlińskich aktywistów ekologicznych spędzających wakacje nad Biebrzą, gdzie poznają mentalność polskich rolników i ich relacje z naturą.

Dzień V
Prezentacja efektów warsztatów

Filmy warsztatowiczów Laboratorium Rejs 2017

DZIEŃ I
Filmy poprzednich z edycji 1-5

Laboratorium Rejs 2013-2017

DZIEŃ II
W DRODZE

W poszukiwaniu człowieka serca

DZIEŃ III
POLSKIE ANIMACJE DOKUMENTALNE
Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

DOKUMENT

PAPIEROWE PUDEŁKO

O RZĄDACH MIŁOŚCI

MOON LANDING

ŚLEDZIOWO CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI

OLBRZYM

OSTATNIA WIOSKA NATURYSTÓW

CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S.

DZIEŃ IV
KINO DOKUMENTALNE

10 lat do Nashville

Maksimum Przyjemności

DZIEŃ V
Prezentacja efektów warsztatów

Laboratorium Rejs 2017

DO ZOBACZENIA!

CODZIENNIE
20:30


X