fbpx

LABORATORIUM REJS
2013 – 2024

KINO NAD RZEKĄ

Każdego wieczoru o 19:00 zapraszamy na pokazy KINA NAD RZEKĄ mieszczącego się na statku.
ZOBACZ

Wstęp na wszystkie wydarzenia i uczestnictwo w warsztatach są bezpłatne.

O projekcie

LABORATORIUM REJS to cykliczny projekt edukacyjno – artystyczny realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych KOD_KROWA na statkach rzecznych.

W trakcie rejsów po polskich rzekach organizujemy warsztaty, pokazy i prelekcje poświęcone kinu dokumentalnemu. Warsztaty są doskonałą okazją – zarówno dla uczestników jak i odbiorców – do odkrywania historii i tajemnic wsi i miasteczek położonych nad rzeką.

W tym roku LABORATORIUM REJS gości w miejscowościach położonych nad Odrą. Odwiedzamy Santok i Sieraków. W każdej miejscowości odbywają się intensywne warsztaty, podczas których uczestnicy zgłębiają tajniki montażu i pracy z kamerą tworząc własne krótkometrażowe filmy dokumentalne pod okiem doświadczonych filmowców.

WARSZTATY

Warsztaty obejmują scenopisarstwo dokumentalne, podstawy języka filmowego (kadry, plany), pracę z kamerą i montaż zebranego materiału.

Od uczestników nie wymagamy doświadczenia. Zapewniamy profesjonalny sprzęt filmowy. Wstęp na wydarzenia i uczestnictwo w warsztatach są bezpłatne.

Wszystkie etiudy zrealizowane podczas warsztatów będą miału swoje prezentacje podczas jesiennego tournée pokazów finałowych.

KINO NAD RZEKĄ

Każdego wieczoru zapraszamy na pokazy KINA NAD RZEKĄ mieszczącego się na statku. W trakcie pokazów będzie można zobaczyć etiudy zrealizowane w poprzednich edycjach, a także poznać filmy młodych twórców. W programie przewidziane są również dyskusje i prelekcje.

INSTRUKTORZY

Szymon Mizera

Filozof, reżyser filmowy, operator kamery, koordynator festiwalu STUDIO ZDUNY, współreżyser filmu dokumentalnego „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“. Jest członkiem grupy muzycznoperformatywnej „Kakofonikt”. Prowadził warsztaty filmowe „Powidoki ” oraz warsztaty filmu dokumentalnego podczas projektu Laboratorium Odra współfinansowanego ze środków MKiDN. Współtworzył : cykliczny Festiwal Filmów Amatorskich „Dekodencje“ / ciemnie fotografii analogowej przy Miejskim Domu Kultury w Krotoszynie / plenery sztuk plastycznych w Zdunach / finał owy spektakl na międzynarodowym festiwalu teatrów ulicznych „Malta“ zatytułowany „Granica Pętli“ /cykliczny Festiwal Sztuki Alternatywnej „Studio Zduny“. Filmografia: „Arena Widzenia” 2006, krótka fabuła, reżyseria /”Apteka” 2009, krótka fabuła, reżyseria /”Cicho w drodze do Ludzi Reniferów” 2010, film dokumentalny, reżyseria.

Katarzyna Mateja

Filmowiec i fotografka, absolwentka Edinburgh College of Art w Szkocji na wydziale Film and TV oraz magister Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Od wielu lat bierze udział w projektach filmowych gdzie pełni rolę reżyserki, operatorki kamery, montażystki, dźwiękowca, producentki. Zrealizowała wiele filmów dokumentalnych, eksperymentalnych, fabularnych między innymi w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru, Mongolii. Jej prace były nagrodzone i wyróżniane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pełnometrażowy dokument „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“, będący jej debiutem reżyserskim, zdobywał nagrody na festiwalach w Brazylii, Rumunii, Portugalii oraz w Polsce. W Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych Kod_Krowa działa od 2008 roku. Od 2010 roku jest instruktorką w projektach SIĘ KRĘCI oraz LABORATORIUM REJS.

Katarzyna Waligórska

Zajmuje się fotografią, filmem, malarstwem. Absolwentka ASP w Poznaniu, dyplom 2006. Jest laureatką nagród filmowych na Wielkopolskich Porównania Filmowych 2002, 2006. Przez cztery lata współpracowała jako dokumentalistka dla Art Stationes Foundation. Jest autorką multimedialnej scenografii do spektaklu „Pokój Kameleon” produkcji CK Zamek w Poznaniu (2007). Równolegle z działalnością artystyczną prowadziła warsztaty z filmu i fotografii podczas projektów „Powidoki” w ramach Mobilnego Centrum Kultury KontenerArt 2013, „Cerekwica się kręci” 2013 oraz podczas projektów „Laboratorium Odra” 2013 i „Laboratorium Rejs” 2014. Jej filmy były prezentowane w Fabryce Trzciny w Warszawie i na Solanin Film Festiwal 2014.Prywatnie siedmioletniegoletniego Franka. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Michał Zygmunt

Gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Zbiera pojedyncze dźwięki i wykorzystuje w muzyce równorzędnie obok gitar i innych instrumentów. Chętnie sampluje z archiwalnych nagrań i przy ich pomocy ożywia duchy z przeszłości. Ciekawą cechą twórczości jest eklektyczne połączenie najlepszych cech różnych gatunków muzyki, „wsiowych” i światowych, awangardy z tradycją. Jest autorem 11 płyt, które nagrał zarówno solo, jak i we współpracy ze znakomitymi muzykami w najlepszych studiach nagrań. Doceniony przez słuchaczy w Polsce i za granicą. Autor profesjonalnych nagrań terenowych dźwięków natury (albumy Dzikie Rzeki, Harmonia Natury dla WWF Polska) Współpracował z takimi znakomitościami jak: Jan Bang, Erik Honoré, Nils Petter Molvær, Roli Mosimann, Arve Henriksen. Jest współautorem Festiwalu Punkt Eklektik Session, który połączył dwa innowacyjne, europejskie festiwale i wpisał się w ogólnopolski kalendarz wydarzeń muzycznych. Pomysłodawca serii Odra Guitars – instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą. Autor muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, twórca słuchowisk. Laureat nagrody Emocje 2015 Radia Wrocław Kultura w kategorii muzyka, doceniony za muzyczną indywidualność i odkrywanie innych wymiarów muzyki.

Piotr Wręga

Fotograf, freelancer, dokumentalista, operator. Ukończył Wielkopolską Szkołę Radia, Telewizji i Filmu 1999-2002. Spectrum jego zainteresowań to zarówno portrety jak i fotografie przedmiotów i wnętrz. Pracuje w licznych technikach fotograficznych. Biegle posługuje się różnymi mediami. Buduje wizerunek wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Od 10 lat ściśle związany ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych Kod_krowa i pionierskim projektem Statek Kultury. Twórca projektów Generacja Łazarz, Fokus Pokus, Takeaway Photos. Prowadzi warsztaty i zajęcia dla osób narażonych na wykluczenie społeczne. Współpracuje z festiwalami We Do Festival Oslo, Short Waves Festival. Założyciel kultowego na mapie Poznania, nieistniejącego już klubu Zez. Sternik i zapalony sportowiec.

Adam Leniec

Reżyser i aktor. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Przez trzy lata realizował spektakle z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w ramach projektu “Teatracje”. W 2000 roku wystąpił w głównej roli filmu “Człowiek Wózków” produkowanym przez TVP. W 2011 roku współpracował reżysersko przy filmie Twarzą Twarz. W roku 2012 zagrał główną rolę męską w spektaklu “Niebiesko Zielono Biało Czerwono Różowo Czarny Ptak na srebrnym tle”. W 2008 roku za film Kaleka_38 na Europejskim Festiwalu Filmowym “Integracja Ty i Ja” zdobył Nagrodę Główną w kategorii filmów krótkometrażowych “Motyl”. Prowadził warsztaty filmowe w ramach projektu Laboratorium Rejs w Szczecinie w 2021r.

POPRZEDNIE EDYCJE

2023

Rejs po wodach Odry na trasie Głogów – Siedlisko – Cigacice

2022

Rejs po wodach Odry na trasie Santok – Sieraków

2021

Rejs po wodach Odry na trasie Gostchorze, Kostrzyn nad Odrą i Szczecin

2020

Rejs po wodach Odry na trasie Głogów – Nowa Sól – Czerwińsk

2019

Rejs po wodach Odry na trasie Kostrzyn nad Odrą / Cigacice / Bytom Odrzański

2018

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Krosno Odrzańskie/ Kostrzyn nad Odrą / Santok / Poznań / Cigacice

2017

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Krosno Odrzańskie/ Kostrzyn nad Odrą / Santok / Słubice / Cigacice

2016

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Międzychód / Santok / Nakło nad Notecią / Miasteczko Krajeńskie / Gorzów Wielkopolski

2015

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Miasteczko Krajeńskie / Nakło nad Notecią / Czarnków / Kostrzyn nad Odrą / Santok

2014

Rejs po wodach Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty na trasie Bydgoszcz / Czarnków / Drawsko / Gorzów Wlkp. / Międzychód / Poznań)

2013

Rejs po Odrze na trasie Głogów / Nowa Sól / Cigacice / Krosno Odrzańskie / Kostrzyn na Odrą)

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


X