fbpx

LABORATORIUM REJS
2013 – 2024

KINO NAD RZEKĄ

Każdego wieczoru o 19:00 zapraszamy na pokazy KINA NAD RZEKĄ mieszczącego się na statku.
ZOBACZ

Wstęp na wszystkie wydarzenia i uczestnictwo w warsztatach są bezpłatne.

KINO NAD RZEKĄ

KINO NAD RZEKĄ

KINO NAD RZEKĄ

CODZIENNIE

20:30

Dzień I
Filmy z poprzednich edycji

Pokaz wybranych filmów z edycji 2012-2017 Laboratorium Rejs – komentarze i dyskusje

Dzień II

POLONEZ // reż. Agnieszka Elbanowska

Dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają wykazać się kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi. Śpiew, recytacja, gest, przemowa, inscenizacja – wszystkie formy dozwolone. Nadchodzi jedenasty dzień jedenastego miesiąca w roku – narodowe święto niepodległości. To właśnie dziś jury, w którego skład wchodzi dyrektor, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka, wybierze najlepszego patriotę w regionie.

Agnieszka Elbanowska
Urodzona w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Roma Tre we Włoszech, Szkoły Wajdy. Aktualnie doktorantka Łódzkiej Szkoły Filmowej. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autorka filmów dokumentalnych. Jej „Niewiadoma Henryka Fasta” (2013) została nagrodzona na licznych festiwalach (w Krakowie, Koszalinie, Poznaniu, Brieve). „Polonez”(2016) został wyróżniony w Koszalinie i na festiwalu all true w Brazylii, był wyświetlany na licznych festiwalach w Polsce i na świecie (Nowe Horyzonty, Camerimage, Tampere FF, Palm Springs Short FF, Sarajevo FF i innych), był prezentowany wśród najlepszych polskich krótkich metraży na Warszawskim Festiwalu Filmowym (2016). Jej ostatni film, „Pierwszy Polak Na Marsie”; był prezentowany m.in. na festiwalu AFI Docs w Waszyngtonie i otrzymał Short Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego (2016). W 2017 r. brała udział w Berlinale Talents Campus i Doc Station w ramach 67 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Aktualnie kończy postprodukcję swojego pierwszego krótkometrażowego filmu fabularnego.

SKĄD I DOKĄD // reż. Marcin Wołkowicz

to półgodzinny dokument z elementami animacji, który zabiera widzów w bardzo ciekawą podróż śladami Królowej Polskich Rzek. Filmowa podróż zaczyna się u źródeł Wisły i prowadzi widza przez kolejne krainy geograficzne współczesnej Polski. Unikatowy dziki charakter rzeki jest pretekstem do ciągłego zadawania pytania o specyfikę relacji między człowiekiem a przyrodą. Na ile mieszkańcy Ziemi mogą ingerować w naturę, aby ułatwić sobie życie, a kiedy powinni pozostawić przyrodę w spokoju, aby zachować ją taką jaką jest? Na każdym odcinku rywalizacja człowieka i natury odcisnęła swoje piętno. Czasem górą jest człowiek, ale częściej, w przypadku Wisły wygrywa rzeka. Film łączy technikę filmu dokumentalnego oraz filmu animowanego. Choć skierowany jest do dzieci w wieku 8-14 lat, to z pewnością zainteresuje widza w każdym wieku. Twórcy filmu zdobyli Dyplom Uznania O!PLA 2018.

Marcin Wołkowicz
(ur. 17 kwietnia 1976 roku w Warszawie), absolwent Wydziału Produkcji Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej (PWSFTviT) w Łodzi. Ukończył również Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował dla różnych stacji telewizyjnych (m.in. TVP, TVN, For Fun TV, BBC) oraz firm fonograficznych (m.in. Universal Music Polska, Magic Records, EMI Music Classic, Outsider Music). Obecnie współtworzy firmę producencką Tutto Arts & Media oraz jest właścicielem wydawnictwa Multieducatio.pl. Zrealizował kilkadziesiąt filmów popularnonaukowych oraz dokumentalnych.

Dzień III

POLSKIE ANIMACJE DOKUMENTALNE
// Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

AJDE! (Wielka Brytania 2015, 5’34”), Zuzanna Szyszak, University of Arts London

Animowana historia kariery znakomitego serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia – od dzieciństwa spędzonego w bombardowanym Belgradzie, po triumf na Wimbledonie.

Zuzanna Szyszak. Absolwentka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i University of Arts London, stypendystka Aalto University, a obecnie wykładowca na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych Jej prace były nagradzane na O!PLA, Międzynarodowym Biennale Studenckiej Grafiki AGRAFA, YACH Film Festival i pokazywane na całym świecie (m.in. za sprawą projektu O!PLA ACROSS THE BORDERS). Była głównym animatorem filmu CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S. Balbiny Bruszewskiej (kategoria STUDYJNA na O!PLA’17). Zainteresowana ruchomą typografią, ruchomym obrazem i żółtymi piłeczkami przelatującymi nad tenisową siatką. STRONA: http://www.zuzannaszyszak.com/. LAUREATKA ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2013 ZA WIDEOKLIP „POŻEGNANIE MAŁEGO WOJOWNIKA” DLA ZESPOŁU CZESŁAW ŚPIEWA

BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (Polska 2017, 4’26”), Karolina Gołębiowska, Akademia Sztuki w Szczecinie

„Bajka o powstaniu czarnej dziury” to opowieść o psie – Rulonie, który po spożyciu tajemniczej karmy zaczyna latać. Postanawia spełnić marzenia i leci w kosmos, gdzie napotyka morze słodyczy. Rulon nie potrafi opanować swojego apetytu. W pewnym momencie dopada go jednak samotność. Postanawia więc wrócić do domu…

Karolina Gołębiowska (ur. 1990) pochodzi z okolic Wolina. W 2014 ukończyła grafikę artystyczną na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom artystyczny 2014 roku. Obecnie studentka trzeciego roku fotografii na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Na co dzień prowadzi warsztaty, fotografuje i kręci krótkie formy filmowe.

CARGO (Polska 2016, 11’08”), Sławomir Shuty i Tomasz Bohniak, Korporacja ha!art.

„Cargo” to metafora przemian społeczno – politycznych, jakie dokonały się w latach dziewięćdziesiątych w krajach bloku wschodniego, a zarazem nawiązanie do kultów Cargo; ruchu religijnego narodzonego na Fidżi w XIX wieku, który głosił nadejście nowego porządku – równości wszystkich ludzi i powszechnego dobrobytu. Sławomir Shuty i Tomasz Bochniak zabierają widzów w animowaną podróż do krakowskiej Nowej Huty, do domu handlowego Ludwik, Teatru Ludowego czy kina Świt. Zapraszają w aleję Róż, nad którą przed laty wznosił się największy w Polsce pomnik Lenina, by za chwilę pokazać jego ostateczne zniszczenie – efekt upadku komunistycznego państwa. Narratorką w filmie jest kilkuletnia Tola, która dziecięcą rymowanką opowiada o polskiej transformacji ustrojowej i jej wpływie na mieszkańców osiedla.

Sławomir Shuty, artysta intermedialny: pisarz, reżyser filmowy, fotograf, performer, twórca artzina „Baton”. Jest autorem książek: „Nowy Wspaniały Smak” (1999), „Bełkot” („Ha!art”, 2001), „Cukier w Normie” („Ha!art”, 2002), „Zwał” (W.A.B, 2004) „Produkt Polski” („Ha!art”, 2005), „Cukier w normie z ekstrabonusem” (W.A.B., 2005), „Ruchy” (W.A.B, 2008), „Jaszczur” (Korporacja Ha!art, 2012) oraz powieści internetowej „Blok” (www.blok.art.pl). Pomysłodawca i menedżer cyklu „Cyrk z Huty”. Autor „Disco Polo Opery”, której premiera odbywał się w 2003 w Teatrze Łaźnia w Krakowie. W 2005 roku za powieść „Zwał” nagrodzony Paszportem „Polityki”. Pozycja ta zdobyła również tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Książki „Zwał” oraz „Cukier w normie” doczekały się adaptacji scenicznej w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze Łaźnia Nowa. Wyreżyserował filmy: „W drodze” (2003) i „Luna” (2005), za który otrzymał pierwszą nagrodę na IV edycji Festiwalu Filmu Off’owego w TVP2, „Oblubienica” (2008), „Panoptykon” (2009) – zakwalifikowany do konkursu w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze 2010, Dom (2009), Pokój (2011) – uhonorowany I nagrodą w kategorii fabuła na Festiwalu Filmowym ŻubrOFFka w 2011, Złotym Mrówkojadem – Nagrodą Organizatorów Festiwalu Filmowego w Lublinie 2012, oraz nagrodą publiczności w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2012, animację „Trip” (2013), „Macierz” (2014) oraz „Cargo” (2016). Stypendysta Ministra Kultury w roku 2005 i 2010, Stypendysta Homines Urbani w roku 2008. Stały współpracownik korporacji ha!art, autor „Batona II” – cyklu felietonów internetowych, dostępnych na stronie www.ha.art.art.pl/shuty, oraz Batona III Taltosz, fotokomiksu wydanego przez Korporację Ha!art w 2011. Redaktor Artystyczny serwisu Internetowego www.rownolegly.pl, felietonista KMAG.
Tomasz Bochniak – ur. w 1987 w Krakowie. Reżyser, animator, montażysta, absolwent Pracowni Animacji prof. Krzysztofa Kiwerskiego na krakowskiej ASP. Autor oraz współtwórca filmów animowanych, dokumentalnych, fabularnych, teledysków nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą.

KOLEKCJONER (Polska 2015, 07’09”), Kamila i Mirek Sosnowscy

Symboliczna opowieść o szczególnej bibliotece. Dziwacznym organizmie pełnym katalogowych szufladek, wypełnionych zapiskami Oskara Kolberga. Dzięki niemu ożywają ocalone od zapomnienia melodie i obrazy nieistniejących już pejzaży polskiej XIX wsi. Film powstał w ścisłej współpracy z duetem folkowym InFidelis (Helena Matuszewska i Marta Sołek).

Kamila i Mirek Sosnowscy tworzą niezależny duet artystyczny. Oboje ukończyli szkoły artystyczne – Kamila scenografię na ASP w Krakowie, Mirek fotografię na PWSFTViT w Łodzi. Animacyjnie realizują się w technice stop motion. W 2014 roku debiutowali autorskim filmem animowanym „Vanitas”, który brał udział w festiwalach polskich i zagranicznych m.in.: FNS Katowice (Najlepsza scenografia), QL Festiwal (Najlepsza animacja), Nakręceni (Grand Prix), O!PLA 2014 (wyróżnienie), Młodzi i Film, Nowe Horyzonty, Athens Animfest, Teheran Animation Festiwal i inne. W zeszłym roku zakończyli pracę nad dwoma animacjami – wideoklipem „Siedem” dla zespołu Same Suki oraz filmem na motywach życia Oskara Kolberga „Kolekcjoner”. Obecnie pracują nad scenariuszem do bajki dla dzieci pt. „Burza”. STRONA: www.kmsosnowscy.com

OŻYWIĆ WSPOMNIENIA: MAM TUTAJ PRZESZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ (Polska 2017, 6′), Magdalena Bryll i Natalia Spychała + uczestniczki warsztatów animacji dla seniorów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ZUBROFFKA w Białymstoku.

Efekt warsztatów animacji poklatkowej dla seniorów, które miały miejsce w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ZUBROFFKA w Białymstoku (6-10 grudnia 2017). Punktem wyjścia były wspomnienia uczestników, szczególnie te związane z miastem i jego wybranymi miejscami.

Warsztaty poprowadziły:
Magdalena Bryll – absolwentka wydziału animacji na PWSFTViT w Łodzi, organizatorka warsztatów z wieloletnim doświadczeniem. Prowadziła warsztaty w kraju i za granicą (Niemcy, Litwa, Ukraina.) Współpracowała m. in. ze studiem filmowym Se-Ma-For oraz Breakthru Films przy produkcji nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i Wilka”. Podczas jej warsztatów amatorskie ekipy wykonały ponad 200 krótkich filmów.
Natalia Spychała – studentka wydziału animacji na PWSTViT w Łodzi. Prócz pracy przy projektach filmowych, prowadzi warsztaty animacji poklatkowej dla amatorów. Założycielka pracowni animacji Fabryka Form Fszelakich w Łodzi.

RETROGRESJA (Polska 2015, 6’04”), Aurelia Pachołek, ASP KRAKÓW

Intymny animowany dokument o początkach związku rodziców autorki.

Aurelia Pachołek – animatorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

SPRAWA MOCZARSKIEGO (Polska 2015, 5’09”), Tomasz Siwiński (FUMI Studio/Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich)

Film pokazuje fragment losów Kazimierza Moczarskiego, kapitana Armii Krajowe, patrona Nagrody na najlepszą książkę roku o historii Polski po 1918 r. do współczesności. Moczarski planował zamach na Jürgena Stroopa, generała SS, odpowiedzialnego za zagładę getta w Warszawie. Po wojnie obaj zostali skazani przez sąd PRL na karę śmierci. Spędzili razem 9 miesięcy w jednej celi więziennej. Stroop został powieszony w 1952 roku. Moczarski został uniewinniony i zrehabilitowany w 1956 r. Swoją konfrontację ze Stroopem opisał w „Rozmowach z katem”.

Tomasz Siwiński urodził się w 1982 r. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP oraz w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci. Podczas studiów zrealizował dwie animacje: „Telewizor” i „Mały czarny kwadrat” – obie prezentowane na wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2014 r. zadebiutował filmem „Niebieski Pokój”. Jego premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Semaine de la Critique, był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą za Najlepszą Animację na Curtas Vila do Conde (Portugalia), Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Złotym Tobołkiem na Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

ŚWIADOMOŚĆ KOTA (Polska 2017, 14’25”), Andrea Guizar, PWSFTviT ŁÓDŹ

Filmowy esej, mockument o świadomości kota bądź jego symulakrze.

Andrea Guizar urodziła się w 1989 roku w Mexico City. Studiowała literaturę włoską na Narodowym Uniwersytecie Meksykańskim. Obecnie jest studentką drugiego roku studiów magisterskich na kierunku Animacja i Efekty Specjalne na PWSFTViT w Łodzi.

UMOWA (Wielka Brytania 2015, 4’29”), Ewa Smyk, Central Saint Martins Londyn

Animacja poklatkowa opowiadająca o tradycyjnych oświadczynach we wsi Dobrowoda na Podlasiu w latach 50. i 60. XX wieku. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. „Umowa” jest osobistą refleksją na temat pamięci rodzinnej.

Ewa Smyk. Urodzona w 1990 roku w Białymstoku, absolwentka prestiżowego Central Saint Martins w Londynie, stypendystka programu MKiDN “Młoda Polska”. Jej debiutancka animacja “Umowa” była pokazywana na prestiżowych festiwalach w Europie i na świecie, m.in. DOK Leipzig, London Short Film Festival, Uppsala International Short Film Festival, O!PLA, ŻubrOFFka; i została nagrodzona za najlepszą reżyserię kreatywną na Animage International Animation Festival of Pernambuco w Brazylii.

ZAPIS Z WCZORAJ (Polska 2015, 5’00”), Michał Soja, ASP KRAKÓW

Setki bodźców, wielość ról i zadań wpływają na chaotyczny obraz rzeczywistości formujący się w umyśle. Realizacja stanowi analizę percepcji nieuporządkowanej rzeczywistości oraz podejmuje próbę translacji pamięci na formę filmową. Autor zestawia mechaniczne nagrania rejestrujące rzeczywistość z subiektywną formą rysunkową, stanowiącą osobisty zapis przebiegu zdarzeń.

Michał Soja (ur. 1994, Kraków) – studiował w Akademie der Bildenden Künste w Monachium, Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu, dyplomant na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentował swoje prace na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą tj. 19 edycji Guanajuato International Film Festival czy 26edycji ‘Message to Man’ International Film Festival, St Petersburg. Został nagrodzony wyróżnieniem w konkursie Fundacji Grey House 2017, podczas 10. edycji IN OUT Festivalu w Gdańsku oraz drugą nagrodą w ramach 4. edycji O!PLA, Festiwalu Polskiej Animacji. Prezentował swoje prace na trzech wystawach indywidualnych.

Dzień IV

PROCH // reż. Kuba Radej

Film opowiada o tym, co dzieje się z ciałem i dobytkiem osoby samotnej po śmierci. Film zamknięty w surowej formie zadaje pytania o sens istnienia, znaczenie jednostki, wartość dóbr materialnych.

Jakub Radej
Urodził się w 1991 roku w Cieszynie, mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Przedszkola Filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Obecnie studiuje na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Miłośnik twórczości Kieślowskiego i Kim Ki-duka.

Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza. Pamiątki. (2018, 26’), Daria Kopiec, Joanna Polak, Bożena Szroeder i wszyscy uczestnicy projektu „Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza – Pamiątki” (Borderland – Pogranicze, Sejny).

Po bajkach, pieśniach, krasnogrudzkich historiach, wspomnieniach sąsiadów, opowieściach z dzieciństwa przyszedł czas na rodzinne skarby – Pamiątki. Opowieści o domowych przedmiotach najcenniejszych, bo przekazywanych z pokolenia na pokolenie, bo przechowywanych z wielką pieczołowitością, a czasem po prostu zapomnianych. Dotknięte ciepłą dłonią otrzymują nowe życie, odzyskaną opowieść i ważność. Powstałe 10 filmów z nowej kolekcji, to dzieło wspólnej pracy trzech pokoleń – dziadków, rodziców, ich dzieci i wnuków. Wielogodzinne spotkania rodzinne, rozmowy i wspominania doprowadziły do stworzenia scenariuszy. Kolejnym krokiem było samodzielne przygotowanie scenografii i lalek, potem długi proces animacji, budowania dramaturgii i narracji. Jeszcze tylko dźwięk i muzyka… i jest nasza filmowa opowieść. Zapraszamy do świata sejneńskich pamiątek.

Daria Wiktoria Kopiec – reżyserka filmowa i teatralna. Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukselii. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2010), Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni (2006), stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi (2013), stypendium twórczego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Uczestniczka programu Berlinale Talents 2017. Laureatka międzynarodowych nagród za filmy animowane: Kosmos, Rzeki, Gucio Zaczarowany. Spektakl pod tytułem Córki Leara zdobył 7 nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Gdańsku, Petersburgu, Bilbao, Spoleto i Pekinie. Spektakl w jej reżyserii pod tytułem Bajki Robotów zrealizowany w Teatrze Pinokio w Łodzi został nagrodzony ZŁOTĄ MASKĄ. Aktualnie pracuje nad nowym filmem animowanym w ramach projektu Młoda Animacja produkowanego przez Studio Munka.

Joanna Polak – urodzona w Lublinie. Dyplom mgr sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2011 r. otrzymała stopień doktora na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Działa głównie w obrębie animacji filmowej, videoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Jej filmy były wyświetlane na ponad 600 prezentacjach, festiwalach i kilkunastu kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Jej prace zdobyły 44 nagrody i wyróżnienia (w Polsce, Czechach, Słowenii, USA, Chorwacji, Indiach, Rumunii na Węgrzech i Białorusi). Jest reżyserem ponad 100 filmów, głównie animowanych.

Bożena Szroeder – animatorka kultury, pedagog, reżyserka teatralna. Autorka wszystkich edycji projektu Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza, a także programu Misteria Dzieciństwa, w ramach którego powstał film animowany pt. Gucio Zaczarowany. Pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią i gdzie od wielu lat realizuje z młodzieżą i dziećmi projekty artystyczne i kulturalne, prowadzi pracownię teatralną i jest liderem programu Kroniki sejneńskie. Autorka nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i w różnych regionach Polski. Współtwórczyni Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz zastępca redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”. Laureatka nagrody honorowej im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2012 rok).

Dzień V
Prezentacja efektów warsztatów

Filmy warsztatowiczów Laboratorium Rejs 2018

DO ZOBACZENIA!

CODZIENNIE
20:30


X